Результати круглого столу з питань реєстраційної служби: функцію реєстрації права власності потрібно передати нотаріусам вже завтра

Результати круглого столу з питань реєстраційної служби: функцію реєстрації права власності потрібно передати нотаріусам вже завтра

Наприкінці квітня 2015 року в приміщенні Верховної Ради України відбулося обговорення законопроекту, запропонованого Міністерством юстиції «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедур надання адміністративних послуг в сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Захід відбувався в рамках круглого столу, до якого були залучені представники Комітету Верховної Ради з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства, громадські діячі і представники Міжнародного Центру Реформ та робоча група «громадський моніторинг реформ».

Планувалось що серед учасників круглого столу мають бути присутні представники профільного міністерства, однак на багато чисельні прохання, Мін’юст проігнорував заплановану зустріч.

У процесі обговорювання законопроекту, учасники круглого столу затонули багато аспектів реформування самої галузі державної реєстрації з огляду на запропоновані Урядом новації та положення. Зустріч пройшла в жвавому обговорюванні положень законопроекту, та особливо були розглянуті слідуючи питання:

1. Одне із головних питань на якому більш за всього була акцентована увага присутніх - надання статусу державних реєстраторів прав на нерухомість та реєстрацію юридичних осіб нотаріальним конторам та місцевим органам влади і самоврядування.

Насамперед, було підмічено, що в Україні на сьогодні працюють понад 7000 нотаріусів, які мають відповідний досвід у сфері реєстраційних дій, облаштоване приміщення та доступ до державного реєстру. Маючи такий величезний потенціал треба розширити коло учасників реєстраційного процесу, тем паче, що взагалі функції реєстрації права власності на нерухоме майно мають загальноприйняті стандарти, ідентичні норми та нюанси. Нотаріуси в своїх діях кожен день виконують акти офіційного визнання, змін у правах власності на нерухоме майно, мають для цього єдиний інформаційний простір.

Присутні визначили наявність в останній час позитивні тенденції, які вказують на те, що передача функцій державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, значно виправить існуючу ситуацію в галузі. Зокрема це суттєво зменшить навантаження на саму систему державною реєстрації, значно спростить доступ до переліку адміністративних послуг, а найголовніше, позбавить можливості розвивати на місцях корупційні схеми з даного питання.

Подібні зміні потребують не гаяти часу. Практично всі присутні зійшлися в думці, що саме сьогодні край необхідно впроваджувати вищеозначені зміни. «Час очікування лише завадить надалі проводити вдалі реформи в даній сфері» - зауважив Джаба Ебаноїдзе, один із провідних експертів Міжнародного Центру Реформ.

Грузинський експерт зокрема зазначив, що в запропонованому Урядом законопроекті вказано на передачу частини повноважень з питань проведення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, районним та місцевим органам влади. На його думку - подібні новації лише завадять вдалому реформуванню галузі та поверне суспільство на десятки років в минуле, коли завданням з реєстрації прав власності на нерухоме майно займалося Бюро Технічної Інвентаризації.

Такі функції, якими будуть наділені місцеві чиновники, різко посилить зловживання в даній сфері, що виллється у різкому зростанню корупційних діянь. Місцеві органи влади повинні працювати з даного питання у режимі «фронт-офісу», коли учасники процесу державної реєстрації прав на нерухоме майно мають отримати від органів місцевих влади всю необхідну інформацію та додаткові безкоштовні послуги. Місцеві чиновники та клерки не повинні приймати участь у процесі державної реєстрації прав власності.

2. Друге питання на якому зосередились присутні та учасники круглого столу - це питання надання статусу державних реєстраторів прав власності нерухомого майна банкам та фінансовим установам. Зокрема запропонованим Урядом законопроектом передбачається передача функцій державної реєстрації прав власності на нерухомість банкам, які будуть мати відповідну акредитацію, одержану від Міністерства юстиції України.

Проблема даної норми на думку експертів, полягає в тому, що в законопроекті залишилось невирішеним питання акредитації банків. В статтях законопроекту ні слова про те, хто має отримувати акредитацію, головне відділення банку, чи такими правами бути користуватися філія банківської установи. Не вирішено в законопроекті і питання юридичної відповідальності працівника банку в разі зловживання службовим становищам або в разі звичайної помилки.

В ході обговорювання було підняте питання надання ексклюзивності дій банківських установ в процесі виконання правових дій з питань реєстрації прав власності на нерухомість в порівнянні з іншими суб’єктами господарювання. Взагалі, учасники круглого столу запропонували значно збільшити кількість ймовірних учасників державної реєстрації, а банкам виступати у вигляді «»фронт-офісів».

3. Третім, але не менш важливим в ході зустрічі, стало питання про повноваження Міністерства юстиції з питання скасування існуючих актів реєстрації на право власності. Законопроект передбачає надання Мін’юсту та його регіональним відділенням абсолютного права скасувати на місцях існуючі акти права власності на нерухоме майно.

Саме загрозливе в цьому питанні є те, що міністерство може приймати рішення щодо скасування актів державної реєстрації опираючись на подану скаргу. На думку експертів правників, ця норма законопроекту явно проти ричить статтям та положенням Конституції України. Міністерство юстиції не повинно на свій розсуд, керуюсь власним бажанням та мотивами, та беручи до уваги існуючу скаргу, скасовувати акт про державну реєстрацію нерухомого майна без рішення суду.

У відповідності до існуючою норми, кожний суб’єкт господарювання, громадянин можуть втратити право власності на нерухоме майно, яке вже зареєстровано протягом останніх років. На думку учасників круглого столу, ці норми законопроекту мають явну корупційну складову і можуть визвати лавину судових процесів з приводу оскарження дій Мін’юсту.

Результатами обговорювання законопроекту стала Резолюція, в якій всі учасники круглого столу визнали: запропонований Урядом законопроект треба ретельно відредагувати у відповідності з запропонованими вказівками та пропозиціями.

Головне завдання для тих, хто займається законотворчістю є те, щоб якого мого менше в законі зустрічалось норм, дозволяючи розвиненню та поширенню корупції. Тільки в такому випадку, з урахуванням всіх пропозицій та новацій законопроект може бути зареєстрований у Верховній Раді, та винесений згодом на сесійне засідання.

Ваш баннер здесь за 35 грн./сутки

Верх