Чому чорний ринок валют завдає збитки Україні

Чому чорний ринок валют завдає збитки Україні

Чорний ринок валют серйозно підриває економіку країни. Саме до таких висновків прийшли експерти. Всього лише за один місяць за попередніми підрахунками країна втрачає аж 300 мільйонів доларів.

Чому процвітає незаконний бізнес та хто за ним стоїть?

Будучи президентом Асоціації українських банків та досвідченим фінансистом, Олексій Кущак поділився своїми роздумами з приводу основних акторів тіньового обороту грошей. На думку спеціаліста чорний ринок валют використовується розгалуженою системою учасників. Перш за все з нього користуються кілька десятків фінансових центрів, тобто самих банків. Звичайно, без замовників — заможних клієнтів, їхня діяльність була б не актуальною.

Оскільки торгування іноземними грошовими одиницями “без чеків” є нелегальною, доводиться “закривати” очі чиновникам. Останні, за переконанням Кущака, від такого обороту отримують приблизно 20-30% від усієї суми нелегального прибутку.

Приблизно 400-500 мільйонів доларів на сьогодні проходить через офіційний банківський сегмент. Ще приблизно 1,5 мільярди на сьогодні, як вказує Кущак, знаходиться на чорному ринку.

Оскільки ціна на долар на офіційному ринку приблизно на 1,5 гривні вища, аніж на нелегальному, останній стає більш привабливим для імпортерів. Окрім цього, його також активно використовують представники малого та середнього бізнесу, яким потрібна валюта в великому розмірі для закупівлі сирцю(стосується виробництва) та продажу своєї продукції .

Як змінювати ситуацію?

Ще в 2016 році Кущак дав пораду як з прийняттям всього одного рішення можна повернути на офіційний ринок кілька мільярдів доларів. Таким заходом, за переконанням фахівця, повинне була стати скасування Верховною Радою відрахувань в Пенсійний Фонд відсотку при обміні валют.

Іншим важливим чинником повинна стати криміналізація незаконних валютних операцій. Нинішнє законодавство за подібні махінації передбачає всього лише штраф. В арсеналі правоохоронних органів залишається право відкриття кримінального провадження за фактом несплати податків чи незаконну підприємницьку діяльність. На практиці ж довести обидва ці злочини доволі складно.

Між тим, чорний ринок валют серйозно шкодить і пересічним українцям. В сучасних реаліях держава вже не контролює 70% валютного ринку. Відтак, контролювати національну валюту Національний банк теж ефективно не здатен.

Ваш баннер здесь за 35 грн./сутки

Верх