Монокуляр: що це таке, види, як вибрати

Монокуляр: що це таке, види, як вибрати

Монокуляр - це маленька підзорна труба, що легко поміщається на долоні. Вона дозволяє розглянути об'єкти, розташовані далеко, наближаючи те, що потрапляє до зору об'єктива з допомогою вбудованої системи лінз. Монокуляри розраховані не тільки на денне спостереження. Є прилади, які працюють у темряві. Тепловізійні моделі дозволяють розглянути об'єкти навіть у зливу та снігову бурю, купити потужний монокуляр можна перейшовши за посиланням.

Монокуляр: що це таке, види, як вибрати - фото1

Види монокулярів

Монокуляри розрізняються за типом конструкції, яка визначає те, як укладені лінзи:

 • Призми порро – це проста та комфортна у використанні система. Об'єктив та окуляр розташовані на різних осях. Це збільшує габарити всього пристрою.
 • Призми руф - сучасна система, яка робить апарат компактним. Об'єктив та окуляр знаходяться на одній осі. Такою системою зручно користуватися альпіністам, орнітологам та спортсменам-екстремалам.

Монокуляр: що це таке, види, як вибрати - фото2

Кратність наближення вказує, у скільки разів збільшується об'єкт, коли користувач дивиться нього через монокуляр. Важливо враховувати, що надто високий показник хоч сильно наближає зображення, але дає тремтіння картинки. Варіанти кратності наближення:

 • 4х-8х - підходить для вивчення великих об'єктів на невеликому наближенні. Такі монокуляри використовують на концертах, коли ходять у ліс, парк.
 • 10х вважається оптимальним показником. Добре збільшує зображення та дає широкий кут огляду. Підходить для туристів, рибалок та мисливців.
 • 12х - застосовується на просторій відкритій місцевості, коли потрібно розглянути об'єкт на великому видаленні - птицю, що ширяє в небі, або деталі будівлі, що стоїть далеко.
 • понад 12х – для віддаленого спостереження, використовується лише зі штативом, інакше виникає сильне тремтіння картинки.

Є монокуляри із змінною кратністю. Її можна налаштовувати залежно від завдань віддаленості об'єктів. Така багатофункціональність зручна, проте у приладів з постійною кратністю надійність вища, вони зручніші у використанні.

Монокуляр: що це таке, види, як вибрати - фото3

Як обрати монокуляр

Звертають увагу на такі характеристики монокулярів:

 • Пасивний монокуляр працює лише за хорошої освітленості. Активний – ефективний і в сутінках завдяки оснащенню інфрачервоним підсвічуванням.
 • Діаметр об'єктива визначає світлосилу. Якщо діаметр невеликий, зображення буде невисокої якості, але апарат буде легким. Чим більший діаметр об'єктива, тим краще картинка, але важче монокуляр. На думку мисливців, оптимальний показник – 45-50 мм.
 • Стабілізація. Якщо вона передбачена, такий прилад коштуватиме дорого, проте картинка не тремтітиме при сильному наближенні навіть до 30 разів.
 • Діоптрійне регулювання – корисна опція, якщо користувач має порушення зору. Вона дозволяє налаштувати пристрій під свої показники зору.
 • Скільки просвітлюючих плівок нанесено на лінзу, визначає, наскільки яскравою та соковитою буде картинка. Визначити їхню кількість дозволяє спеціальне маркування: С – мінімальне просвітлення, FC – середній, FMC – максимальні характеристики.
 • Дальномірна сітка – дозволяє обчислювати відстань до об'єктів.

Монокуляр: що це таке, види, як вибрати - фото4

Монокуляр обирають залежно від завдань та фінансових можливостей. Для любителів підійдуть апарати з невисокою кратністю наближення призми порро. Для специфічних цілей потрібні апарати, здатні на велике збільшення картинки, оснащені додатковими можливостями.

Верх